A CONGRESS WITH BLEASURE

Hakkımızda

Ne Dediler

image5


"4. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi, Muhasebe ve

Finans bilim adamlarını bir araya getiren ve bu konudaki araştırmaları teşvik eden sosyal aktiviteleri de ihmal etmeyen, öğretim üyelerinin kaynaşmasına olanak veren önemli bir kongredir. 


Söz konusu kongrenin Çaycuma da yapılan üçüncü kongresine ve Erzurum da yapılan dördüncü kongresine katıldım. Her iki kongrede de katılım fazlaydı. Özellikle Erzurum da yapılan kongreye birçok üniversiteden bilim insanı katıldı. Sunulan bildiriler nitelikli ve araştırmaya dayalı konulardan oluşmuştu. Gençleri araştırma yapmaya teşvik açısından bu tür kongrelerin sürekli olarak yapılmasında fayda vardır. 


Bu yıl beşincisinin organize edileceği kongreye katılımcıların katılması, kendi performans puanlarını artırmak açısından da önem taşımaktadır. 


Kongreyi organize eden kurum ve kuruluşlara ve organizasyon komitesine çok teşekkür ederiz.  Beşincisinin organize edileceği kongrede de değerli

araştırmacıların araştırma yapıp sonuçlarını kongrede sunacaklarından

eminim. 


Emeği geçen herkese teşekkürler.


Saygı ve sevgilerimle..."


Prof. Dr. Nalan AKDOĞAN

Başkent Üniversitesi

image6

  

Yıllardır muhasebe ve finansman konularında ayrı ayrı sempozyumlar yapılır. Bu yıl 37. Muhasebe Eğitimi ve 22. Finansman konularında yapılacak. Birbirinden ayrı benzer konular konuşulur tartışılır. Muhasebe ve finansman konularının nerede başladığı ve nerede bittiğini kesin çizgilerle tanımlayacak, tarif edecek kimse var mıdır?


Pacioli, Abdullah Merandanzani, Hammurabi, Tales ve benzerleri yüzyılların ötesinden gelseler günlerce çalışsalar muhasebe ve finansman konularının başlangıç ve bitiş noktalarını belirleyemezlerdi belki. Bazı organları ortak yapışık doğmuş ikizleri çok tehlikeli bir ameliyat ile ikiye ayırmak olurdu bu beyhude çalışma. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi yapışık ikizleri birlikte dikkate aldığı için çok değerli olabilir mi? 


Kongre veya sempozyum gibi organizasyonlarda başarı detaylarda gizlidir. Yoksa her yıl onlarcası düzenleniyor yıllardır. Hatıra dayalı kurulların katkısızlığı birçok dudakları büklüm büklüm büküyor, görmek istemeyenler göz süzüyor. Detaylar! Özenli çanta seçimi, pahalı olmayan konaklama, konuşmak isteyen “çömez” e mikrofon. 


Az mı buldunuz bunları? Cesareti eklemek isterim az bulanlar için. Kongre sonrası hazirunu toplayacaksın, duayenleri oturtacaksın, çıkacaksın huzura, “atış serbest!” diyeceksin. Kim gösterdi bu cesareti? Battal Gazi, Ulubatlı Hasan, Köroğlu. Daha kimleri ekleyebilirsiniz? 


Prof. Dr. Süleyman Yükçü

Dokuz Eylül Üniversitesi

image7

  

“Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi (ICAFR); hem ulusal hem de uluslararası düzeyde Muhasebe ve Finans alanında çalışmalar yapan çok sayıda akademisyeni ve uygulamacıyı bir araya  getirerek tanıştırma, kaynaştırma ve bilgi paylaşımlarında bulunulması görevini üstlenmiştir. Bu görevi de başarılı bir şekilde yerine getirmeye de devam etmektedir. 


Kongre, Muhasebe ve Finans alanına büyük katkı yaratan bilimsel programının yanı sıra her seferinde farklı bir yerde yapılmasıyla da o bölgenin kültürel ve tarihsel dokusunun tanıtımı açısından da önemli bir sosyal sorumluluk üstlenmektedir.  


Yunus Emre’nin dediği gibi “Gelin tanış olalım, İşi kolay kılalım, Sevelim sevilelim” felsefesiyle yola çıkılan ve 5ncisi İzmir’de yapılacak olan ICAFR 2018'de  görüşmek üzere...”


PROF. DR. SEVAL KARDEŞ SELİMOĞLU

Anadolu Üniversitesi

image8

  

“Erzurum, Palandöken, Ejder 3200, ve 4. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi (ICAFR'17)” Aralık 2017’yi benim için unutulmaz yapanlardı. Oldukça geniş katılımlı, güncel araştırma konularının sunulduğu, muhasebe ve finansın bir arada olduğu bu güzel kongrenin ardından bir sonraki kongrede aynı keyif ve heyecanla güzel bir ortamda buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum. 


Genç araştırmacılar ve lisansüstü öğrenciler lütfen sizler de  katılın. Sizin katılımınız hem sizlerin faydalı ve bilimsel bir platformda  etkileşimde bulunmanızı sağlayacak hem de bizler için ayrı bir dinamizm getirecektir.


Prof. Dr. Saime Önce

Anadolu Üniversitesi

image9

  

"İklim olarak ülkemizin en soğuk illerinden biri olan Erzurum, en sıcak kongrelerden birine ev sahipliği yaptı. Erzurum  Snow Dora Otel'de 13-17 Aralık 2017 tarihlerinde  gerçekleştirilen 4. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi (ICAFR'17) gerek  sunulan tebliğlerin kalitesi gerekse sosyal programı ile  bizleri bir sonraki için gün saydırmayı başardı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. 


5. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresinde  buluşmak dileği ile saygı ve selamlar…"


Prof.Dr. Ganite KURT

Gazi Üniversitesi

   

image10

  

Uzmanlık adı altında bağlamından yalıtılmış, komşu disiplinlerle ilişkisi koparılmış bilimsel çalışmaların yapıldığı bir ortamda birbirine sıkı sıkıya bağlı iki alan muhasebe ve finansman alanlarındaki çalışmaları bir araya getirerek sinerji ve değer yaratmayı hedefleyen bu kongreyi yürekten destekliyorum. Emeği geçen ve katkısı olanları tebrik ediyorum. 


Prof. Dr. Selahattin KARABINAR

İstanbul Üniversitesi

image11


13-17 Aralık 2017 tarihleri arasından Erzurum’un zirvesi Palandöken’de gerçekleştirilen “Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi (ICAFR), hem bilimsel hem de kültürel boyuta ilişkin her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü, büyük bir özveri ve titizlikle hazırlanmış bir kongreydi. Düzenleme kurulunun tüm üyeleri sempatik ve sıcacık yaklaşımları ile kendimizi evimizde hissetmemizi sağladı. 


Farklı üniversitelerden çok sayıda meslektaşımızın farklı konularda sunmuş oldukları bildirilerden faydalanmamızın yanında birçok meslektaşımızla da tanışma imkânı bulduk. Kongrenin kültürel boyutunda düzenlenen Erzurum Evleri’ndeki akşam yemeği, termal sefamız ve gala yemeği sonrası telesiyejle zirveye çıkıp gece Palandöken ve Erzurum’un tüm güzelliğine tanıklık etmek, közde nar gibi pişmiş patatesleri yemek hafızalarımızdaki en nadide hatıralar arasında yerini almıştır. 


ICAFR’18’in de her yönüyle çok keyifli bir kongre olacağına inancımı belirtirken, emeği geçen ve geçeceklere şimdiden teşekkür ediyor, 17-20 Ekim 2018 tarihleri arasında İzmir’de görüşmek umuduyla saygılarımı sunuyorum. 


Prof. Dr. M. Başaran ÖZTÜRK

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi

image12


"Bu yıl 5. si düzenlenecek olan Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi kısa zamanda başarılı bir bilimsel organizasyon olma konusunda kendisini kanıtlamıstır. Hedef kitlesi, özel bir alana yönelmesi ve katılımcı sayısı açısından diğer kongrelerden ayrışan Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi sosyal ve kültürel programları ile de adından söz ettirmektedir.

Bu yıl İzmir Demokrasi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan kongrede buluşmayı diler, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım."


Prof. Dr. Metin SABAN

Bartın Üniversitesi

image13


Tiyatro ile Muhasebe Eğitimi


Muhasebe eğitiminde kullanılan eğitim araçlarını kara tahta ve tebeşirle başlatıp günümüz teknolojisine göre üretilen elektronik araçlara kadar geliştirebiliriz. Hemen her konuda yeni ve etkili eğitim aracı yöntemleri geliştirilip kullanılmaya çalışılmaktadır. Tiyatro ile eğitim de bunlardan bir tanesidir. Bugüne kadar Prof. Dr. Süleyman Yükçü tarafından kaleme alınmış ve sahnelenmiş 3 adet muhasebe eğitimine ilişkin tiyatro çalışması bulunmaktadır. 

5. Uluslararası Muhasebe ve Finansman Araştırmaları Kongresinde 3 adet muhasebe eğitimi konusunda hazırlanmış tiyatro eseri sahnelenecektir. Prof. Dr. Süleyman Yükçü tarafından kaleme alınan bu eserlerin konuları ve türü aşağıdaki gibidir:

- Maydonozcunun Stok Devir Hızı – komedi

- Öğrenci Asistan Aşkı – dram

- Zeus ve Muhasebeci – komedi

Kongremiz Hakkında

image14

Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi’nin temelleri 2013 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu ev sahipliğinde düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Muhasebe ve Muhasebe-Toplum-Demokrasi” konulu konferans ile atılmıştır. Bu konferansın devamı niteliğinde 2015 yılında “Muhasebe Bilim ve Mesleğinde Kültürel Etkileşimler” temalı “2. Geçmişten Geleceğe Muhasebe Paneli” düzenlenmiştir. Bu panelde ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenler ve meslek mensupları muhasebe ve finans konuları üzerine hazırladıkları tebliğlerini sunmuşlardır. Yoğun katılımla gerçekleştirilen panelin kapanış oturumundaki sonuç bildirgesinde panelistlerin ve katılımcıların yoğun talepleri göz önünde bulundurularak, bu girişimin uluslararası bir kongre boyutunda gerçekleşmesi kararı alınmıştır. 

Bu karar neticesinde gerçekleştirilen özverili çalışmalar sonucunda 3. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi (ICAFR’16) Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu ev sahipliğinde 12-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında Zonguldak, Çaycuma’da yoğun katılım ve başarı ile gerçekleştirilmiştir. Kongre paydaşları arasında Sakarya Üniversitesi, Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi, Finans Derneği, Çaycuma Kaymakamlığı ve Çaycuma Belediyesi de yer almıştır. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı 3. Uluslararası Muhasebe ve Finans Kongresi’nde yurt içi ve yurt dışı 40 farklı üniversiteden gelen akademisyenler “Geçmişten Geleceğe Muhasebe ve Finans” temalı toplam 71 bildiri sunmuştur. Sunulan bildiriler tam metin olarak “Uluslararası Yönetim İktisat ve İşletme Dergisi” kongre özel sayısında yayınlanmıştır. Kongre sosyal programı kapsamında profesyonel rehberler eşliğinde Amasra ve Safranbolu gezileri düzenlenmiştir. 

Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi'nin 4.sü 13-17 Aralık 2017 tarihleri arasında Anadolu’nun kadim şehri Erzurum'da düzenlenmiştir. Erzurum Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen kongrenin paydaşları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi, Finans Derneği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası da yer almıştır. 

Muhasebe ve finans alanında yapılan en geniş katılımlı kongrelerden biri olan 4. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi’nin (ICAFR’17) bilimsel faaliyetleri çerçevesinde 2 gün 6 ayrı oturum ve 4 farklı salonda 77’si muhasebe 49’u finans alanıyla ilgili olmak üzere toplam 126 bildiri sunulmuştur. Yazarların isteği dâhilinde, sunulan bildirilerin tam metinleri Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Dergisi 2018 yılı özel sayısında yayınlanmıştır. Palandöken’de gerçekleştirilen kongrenin sosyal programı kapsamında; Erzurum’un tarihi ve turistik yerleri profesyonel rehberler eşliğinde gezilmiş ve dileyenler için kayak etkinliklerini kapsayan programlar düzenlenmiştir. Böylelikle kongre Erzurum’un tanıtımında da önemli katkılar sağlamıştır. Uluslararası Muhasebe ve Finans Araştırmaları Kongresi, muhasebe finans alanında akademik, sosyal, ekonomik ve mesleki işbirliğini hedefleyen uluslararası bir kongre olma özelliğini devam ettirmektedir. Katılımın Türkiye’nin tüm üniversitelerine açık olduğu organizasyonun 5. ’si (ICAFR’18) geçtiğimiz yıl Seferhisar-İzmir'de 17-20 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Ana teması "Çevresel Sürdürülebilirlik ve Enerji Finansmanı" olan ve uluslararası katılımcı ve konuşmacıları da konuk edeceğimiz ICAFR'19 bu yıl 23-25 Ekim 2019 tarihleri arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde Niğde'de düzenlenecektir.